Valkyria (2008)
28 augusti, 2019 6 kommentarer
Valkyria känns som en ganska bortglömd Tom Cruise-rulle i regi av Bryan Singer (får han göra fler filmer?). Min preblogg-text om filmen skrevs i oktober 2009. Förresten, en av manusförfattarna är en viss Christopher McQuarrie och jag undrar om det här var första gången som Cruise samarbetade med McQuarrie och att det ledde vidare till att de gjorde Mission Impossible-filmer tillsammans.
Valkyria var en film som på förhand lät ganska intressant men som visade sig vara en standardthriller som aldrig blev riktigt spännande. Tom Cruise, som jag gillar som skådis, kändes inte klockren i huvudrollen. Det är som om han tar i för mycket, vilket han brukar göra ibland. Han blir liksom för intensiv. Valkyria har dock bra skådisar i många roller. Jag gillar speciellt Bill Nighy som den något fege upprorsmakarofficeren Olbricht. Eftersom vi vet vad som ska hända i filmen – Hitler dör inte – handlar det mer om hur det händer för att få till en spänning. Jag tycker inte riktigt man lyckas. Handlingen känns odynamisk. Det rings i telefoner, det flygs, det körs bil, det samtalas men det är aldrig riktigt spännande. Det blir ändå godkänt men det är knappt.
Kan bara hålla med, jag vet att jag har sett den men så mycket mer är det inte
Vissa filmer försvinner snabbare än andra.
Har inte sett den. Tompa kan ju vara kul att se.
Var du lite mer generös med betygen pre-bloggen? Hade den kanske fått 2,5/5 idag?
Haha, du har lärt dig hur min betygsskala har förändrats ser jag. Ja, den hade nog fått 2,5/5 idag. Hyfsad film, helt enkelt.
Minns att jag gilade filmen trots att jag vet vad som skulle ske. Stabil rulle.
En rolig historia:
En kompis dotter gick på filmen med en date. Efter filmen säger han ”Vilken spännande film man visste inte hur det skulle gå” Det blev bara en date.
Haha, rolig historia där. Fast grejen är väl att vi vet VAD som händer men inte exakt hur det gick till. 🙂