Dekalogen 1: Du skall inga andra gudar hava jämte mig (1988)
24 april, 2022 10 kommentarer
Söndagen är väl Guds lediga dag och då passar det kanske att dra igång ytterligare ett litet tema med religiös anknytning. Tio söndagar framöver så kommer det nämligen handla om Dekalogen, Krzysztof Kieślowskis tv-filmer om De tio budorden. Rackarns vad man (läs: jag) var seriös förr i tiden! 👨🎓 Federico Fellini och Kieślowskis Dekalogen-filmer bara så där rakt upp och ner. Nuförtiden får jag vara glad om jag lyckas se en film som The Northman på bio. Min preblogg-text Dekalogen 1 skrevs i september 2003.
Kieślowskis första tv-film om tio Guds bud handlar om en man som har förkastat religionen till förmån för förnuft och vetenskap i allmänhet och datorer i synnerhet. Tillsammans med sin son, som inte är lika övertygad som pappan om datorernas storhet, sitter han vid datorn och skriver olika program som räknar ut diverse saker. Sonen får ett par skridskor i julklapp och då räknar de givetvis med datorns hjälp ut om isen på den närliggande sjön håller så han kan testa sina nya grillor. Detta får som man kan ana tragiska följder.
Det är intressant att se om (och hur) Kieślowski lyckas gestalta de olika buden i sina filmer utan att blir krystat och tråkigt. Väljer han att göra det direkt rakt på sak eller via symboler som man måste tolka för att göra kopplingen? I den första filmen är sambandet mellan budet och filmen tydligt. Just det, det första budet är ju ”Du skall inga andra gudar hava jämte mig” och det framgår ju att pappan i filmen dyrkar sina datorer som om de vore Gud. Och det går illa. Filmen i sig är godkänd men inte mer. Den blir bättre mot slutet när pappan får reda på att en olycka har hänt på sjön men ändå inte accepterar att det kan vara hans son som är inblandad trots att han inte kommit hem från skolan. Isen ska ju hålla! Det har han ju räknat ut.
Seriös så det sjunger om det! 🙂
Har inte sett första delen av Dekalogen.
Men du har sett de nio följande delarna? 😉
Nej, icke. Så min kommentar kommer komma väl till passa varje söndag de närmaste nio veckorna! 🙂
Jag lägger in den i en for loop och stegar siffran varje vecka.
for (int i=2; i<11 && newWeek; i++)
{
std::string ordinalNumber = ConvertToOrdinalNumberString(i);
std::string comment = "Har inte sett " + ordinalNumber + " delen av Dekalogen.";
MakeComment(comment);
}
Haha. Jag visste man kunde lita på en kodare! Well played, sir!
Fixade en bugg i koden. Behövdes ju en check att det faktiskt var en ny vecka. Sen borde man lägga in stöd för olika språk också. Plus kontroll av veckodag (att det är söndag). Men det är inte prioriterat just nu. 😁
Ja koden kan utvecklas till något riktigt najs. Sen kommer Elon och köper upp den för några miljarder… 🙂
Haha, ja, siktar på att sälja för 41 miljarder kr. 🙂
Denna har jag haft ett intresse av att se typ hela dekalogen – om jag springer på en box för en vettig peng kan det hända att jag öppnar plånboken
De är mindre tunga än man kan tro och så är det alltid kul att ha sett den här typen av fin och hyllad film och bilda sig en egen uppfattning.