Psalm 21
4 januari, 2012 4 kommentarer
Titel: Psalm 21
Regi: Fredrik Hiller
År: 2009
IMDb | Filmtipset
För något år sen så såg jag en teaser för en svensk skräckis när jag var på bio. Jag blev så upphetsad av det jag såg att jag skrev ett inlägg på bloggen och gjorde reklam för filmen. Jag tror det är den enda gången som jag postat inlägg om en kommande film. Anledningen är bl a att jag verkligen gillar när vi svenskar ger oss på det här med genrefilm. Skräck, ren action, vad nu än må vara. Filmen gick upp på bio men stannade nog inte längre där än det tar att säga Fader Vår. Nu, ett år senare, skulle jag få se om den levde upp till min hajp.
Psalm 21 handlar om prästen Henrik som efter att ha fått reda på sin fars död åker till den lilla norrländska byn där hans pappa Gabriel (Per Ragnar) hade sin församling. Ja, just det, även Henriks far var präst.
I vissa scener är filmen rent skrattretande. Jag har ingen aning om det beror på regin eller på Jonas Malmsjö i huvudrollen som Henrik men nånting är fel, fruktansvärt fel. I scener när Henrik borde vara ledsen och låg är det istället som han fått reda på nåt roligt och inte riktigt kan prata utan att börja skratta. Ibland när han ska spela arg eller nedstämd eller gestalta nån annan känsla så kommer jag bara att tänka på nån jönsig fars.
Är det läskigt då? Ja, den där scenen som dyker upp i slutet av teasern som jag länkade till i mitt hajp-inlägg funkar som enskild scen. Tyvärr överanvänds greppet med att ett ansikte plötsligt blir en ruttnande mask å det grövsta. Ah, en gång. Ah, två gånger. Ah, tre gånger. Gaaaah, tio gånger. Nu får det väl ändå räcka. Visst det är ganska snyggt gjort med bra datoranimering men för i helvete! Kill your darlings, min kära Fredrik Hiller (filmens regissör).
Om filmen hade varit en ren skräckis så hade den kanske funkat bättre. Nu försöker filmen köra lite samma still som i de senaste årens spanska dramaskräckisar. Det kanske är lite orättvist mot Psalm 21 eftersom jag tröttnat på den spanska stilen men jag kan bara konstatera att det inte funkar i Psalm 21.
Per Ragnar är bra, det är han, det ska sägas. Ragnar har nåt obehagligt över sig, det är nåt med rösten tror jag.
1/5
PS. Jag råkade se att IMDb listar filmen som Horror, Sci-Fi, Thriller. Horror och Thriller kan jag väl hålla med om, men var de hittar science fiction-elementen, det har däremot jag ingen aning om. För mig är filmen Horror och Drama.
Per Ragnar är alltid bra han borde göra mer film. Har inte sett den här än men det blir nog av så smångom men jag är skeptisk.
Ja, visst borde han. Jag vet inte varför han inte gjort fler filmer. Det kan ju vara så att han inte får så många erbjudanden och sen har han kanske på senare år blivit typcastad som elak gubbe.
Helt klart nåt av det sämsta som producerats i Sverige. Värst av allt är ju att samma regissör gjort en zombiefilm som väl borde få premiär på nåt sätt inom en snar framtid.
Haha, ja, BRC, det kan mycket väl vara så att det är, kanske inte det sämsta, men i botten är det i alla fall. Det finns ju några andra kandidater. Jag såg t ex delar av Göta kanal 3 – Kanalkungens hemlighet när nån kanal visade den i julas, och den var om möjligt ännu sämre, ja, den var nog sämre. Psalm 21 var ju åtminstone snygg.