The Proposition (2005)

The PropositionJag vet inte om regissören John Hillcoat själv är en dysterkvist men hans filmer är fanimej inte några må-bra-filmer i alla fall. En av mina favoritfilmer, The Road kom 2009 och är ungefär så grå och dyster en film kan bli. The Proposition, skriven av ingen annan än Nick Cave är riktigt bra den med. Jag minns vackra naturvyer från den australiensiska outbacken. Stämningen är rå. Filmen har beskrivits som en västern fast i Australien, och ja, det är väl en ganska bra beskrivning. Men det är inte en John Ford-västern. Nej, tankarna går istället till en regissör som Sam Peckinpah och t ex The Wild Bunch.

betyg_hel betyg_hel betyg_hel betyg_hel betyg_tom

Profilbild för OkändOm Jojjenito
And all that is good is nasty

2 Responses to The Proposition (2005)

  1. Profilbild för Plox Plox says:

    Ja Hillcoat har ju blivit lte utav en favorit efter de två fantastiska filmerna The Road och Lawless. Den här har jag dock sparat på länge, inväntar det där rätta ögonblicket. Och är ju faktiskt inne lite i ett Western-stim så kanske är stunden kommen.

    • Profilbild för Jojjenito Jojjenito says:

      The Road fantastisk, ja. Lawless var bra men kanske inte fantastisk. The Proposition håller jag som Hillcoats näst bästa rulle. Passar verkligen in i ett western-tema.

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.