10 i topp: Filmer 2001

2001Innan Stockholm Filmfestival drar igång på allvar så hinner vi med en årsbästalista. Det var ett tag sen sist men nu är det alltså dags igen. Nu har vi kommit till 2001 och den här gången blev det kanske lite svårare för mig. Jag har sett ganska många filmer från 2001 men vid den här tiden hade jag ännu inte börjat skriva om filmer på samma sätt som jag gör nu. Det gör att det är lite svårt att återuppleva känslan jag hade när jag såg en viss film. Till saken hör också att jag väldigt sällan ser om filmer. Sammantaget innebär detta att jag helt enkelt får gå på magkänslan – vilket kanske inte är så fel när man tänker efter. Med det sagt så konstaterar jag att topp-4 på listan är klockrena och ohotade.

Då kör vi!

 

10. Das Experiment
Das Experiment
En tysk toppfilm om ett experiment som gick snett. Svettigt värre.

9. Ghost World
Ghost World

Vart tog Thora Birch vägen? Och så är Scarlett med också, och Steve Buscemi förstås.

8. Ingenmansland
Ingenmansland
Det går tydligen att göra en genialisk svart komedi om krig. Det visar regissören Danis Tanovic.

7. Monsoon Wedding
Monsoon Wedding
Som jag minns det var detta en mustig, varm, färgstark och härlig romantisk komedi av Mira Nair. Det var nästan så att jag blev sugen på att kolla en äkta Bollywood-film, men bara nästan. 😉

6. Waking Life
Waking Life

Japp, Richard Linklater kan faktiskt göra filmer som hamnar på topplistor. Vetenskapens värld on speed.

5. The Others
The Others
En klassisk spökhistoria med en twist. Jag fick rysningar av en viss scen. Gissa vilken?

4. Amelie från Montmartre
Amelie

En härlig och varm film som helt enkelt ger mig goda vibbar.

3. The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Gandalf

Att Peter Jackson rodde det här i land är värt en bronspeng på min lista. Favoritscenerna utspelar sig i Khazad-dûm a.k.a. Moria.

2. Mulholland Drive
Mulholland Drive

Musiken, stämningen, uteliggartrollet, cowboyen, Club Silencio, Persona-vibbarna, mysteriet, den blå nyckeln. Japp, jag älskar Mulholland Drive.

1. Donnie Darko
Donnie Darko
Det här må vara ett fånigt val som etta (daterad ”smart” film som kanske inte håller idag?) men det är min etta. Jag hade hört att det var något av en kultfilm på Stockholm Filmfestival 2001 och när sen festivalen ordnade en specialvisning ett år senare så såg jag den och blev trollbunden. Donnie Darko är en av få filmer som jag sett om flera gånger.

 

Jag har tre bubblare: Lantana, Y tu mamá también och Monster’s Ball.

Kolla nu in vad de andra filmspanarna har hittat i filmväg från 2001:

Filmitch
Fripps filmrevyer
Fiffis filmtajm
Movies – Noir
Flmr
Rörliga bilder och tryckta ord

 

Donnie Darko extra

Om Jojjenito
And all that is good is nasty

19 Responses to 10 i topp: Filmer 2001

  1. Pingback: Årets bästa filmer: 2001 | FILMITCH

  2. Henke says:

    Underbar bild underst där! Hon är suverän och suveränt vidrig i DD.

    Hey, mannen, hela fyra överlapp. Dina fyra översta är klockrena på min lista också.

    Jag tycker att filmåret 2001 var ett superår. Har flera av dina övriga kvar, som Moonson, WKing, Ingenmansland och The others.

    Ghost World är en bortglömd pärla. Hoppas att jag har med den som bubblare, annars får jag uppdatera min lista.

    • Jojjenito says:

      Haha, hon är ju hur skön som helst. Gillar även ”sometimes I doubt your commitment to Sparkle Motion!”

      Riktigt bra överlappssiffra. High-5. Och de fyra första stod ut för min del.

      Det var ett hyfsat bra år men inget superår i mina ögon. Jag hade inte så många filmer att välja bland. Men toppen var riktigt bra.

  3. Fiffi says:

    Två överlapp men jag har många av dina listade filmer på min 11-20-lista. Strax utanför alltså. Ingenmansland har jag inte sett, den låter intressant och jag tackar för tipset 🙂

    Och kaninen Frank på första plats! 🙂

  4. Steffo says:

    The Others! Great!
    Och Mullholland…! Finfint det! 🙂

  5. Sofia says:

    Uj, jag har nästan inte sett någon av dina 10-6… Waking Life är jag nog ändå lite nyfiken på. Och Monster’s Ball, kommer den att komma upp på min lista? The choices, the choices… 🙂

  6. filmitch says:

    Tre överlapp och samma etta 😉 2, 6 och 8 har jag inte sett. Monsun bröllop var ok vill jag minnas så även Ghost world. Ingensmanland – tackar för påminnelsen.

    • Jojjenito says:

      Du kände till Ingenmansland sen tidigare alltså. En sån där film som du tänkt se men så blir det aldrig av. Klart sevärd som jag minns det. Men gick på magkänsla här. Fast när jag läste på lite om den och tittade på bilder så kom jag ihåg själva känslan den gav även om jag inte mindes detaljer.

  7. Pingback: Flmr vs Filmåret 2001! | Flmr

  8. Pingback: 2001 års tio bästa filmer | Rörliga bilder och tryckta ord

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: