Le doulos


Titel: Le doulos (Ställd mot väggen)
Regi: Jean-Pierre Melville
År: 1962
IMDb
| Filmtipset

Möjligen är det här en lite för smart film för sitt eget bästa. Den innehåller en hel del grepp som man känner igen från dagens ”smarta” filmer. Det förekommer vändningar i historien som man inte räknar med. Saker som har hänt tidigare som man som tittare inte fått reda på, men som man får reda på just när dessa händelser har betydelse. Detta gör att det blir spännande just då när vändningen kommer, men helhetsintryck är ändå något något kallt. Filmen är riktigt snygg med en del sköna tagningar och bilder. Det var kul att se en ganska ung Jean-Paul Belmondo som anti-hjälte. Min huvudperson är ändå Maurice (Serge Reggiani) som den ”ärliga” tjuven som kommit ut från fängelset och är redo för en ny kupp, men vem kan han lita på? Nåt jag saknade var kanske en kuppsekvens. Nu får vi bara en inledning på en sådan men den avbryts ganska snabbt. Musiken var ganska bra med schysst elorgel-easy listening. Jag gillade de sköna miljöerna på rökiga jazzklubbar. Visst är det lustigt att det alltid finns en perfekt plats vid baren, eller ett perfekt bord, när personer i filmer kommer in på en bar. När man själv gör det finns det ju aldrig plats eller så är det ett helt öde ställe, haha.

3+/5

PS. Detta var min första film av regissören Jean-Pierre Melville, och lite mersmak har jag nog fått. Ska försöka se fler av hans filmer, i alla fall de som anses bäst.

Profilbild för OkändOm Jojjenito
And all that is good is nasty

9 Responses to Le doulos

  1. Profilbild för Okänd Sofia says:

    Trevlig blogg du har, alltid roligt att upptäcka nya. Jag tyckte Doulos var kul att ha sett men att den inte blev riktigt lika spännande som jag kanske hade önskat.http://bilderord.wordpress.com/2010/09/08/le-doulos-1962/

  2. Profilbild för Okänd Jojjenito says:

    Tackar! Jag har inte riktigt haft tid att fixa till designen, strukturen och andra saker. När jag t ex får till en länklista kommer jag garanterat länka till din blogg (som jag upptäckte, eller möjligen återupptäckte, för nån vecka sen).Mmm, Le doulos var helt ok, men kanske lite av en besvikelse.

  3. Profilbild för Gustav Gustav says:

    Häpp! Har det inte blivit några fler Melville under åren? Skulle vara kul att höra vad du tyckte om t ex Un Flic, Le Samourai, Den röda cirkeln och Skuggornas armé. 🙂

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.